Leczenie bólu pleców

Leczenie bólu pleców – specjalność fizjoterapeutów.
Marek Gapiński – fizjoterapeuta i trener personalny – zaprasza na konsultacje do Pracowni Treningu i Terapii Manualnej w Olsztynie, przy ul. Tuwima 26.

Rezerwowanie terminów konsultacji i sesji zabiegowych pod numerem telefonu – 514 714 646.

Osoby cierpiące na uporczywe, nawracające bóle zmęczeniowe, przeciążeniowe i po urazach mogą skorzystać z porad oraz pomocy wykwalifikowanego specjalisty w zakresie różnych technik terapii manualnej.

Kilka słów o problemie

Chyba nie ma wśród nas osób, które przynajmniej raz w swoim życiu nie odczuwały dokuczliwego bólu pleców. Często ból przychodzi znienacka. Nie daje wcześniej żadnych objawów. Dotyczy to osób w każdym wieku. Jednego dnia możemy być w pełni zdrowi, a drugiego nie wstaniemy z łóżka. Każdy ból pleców jest uciążliwy, a nie zawsze da się go wyleczyć maścią czy też rozgrzewającym plastrem. Poleganie na telewizyjnych poradach medycznych pod tytułem „weź tabletkę” na wszystko to ryzyko skutków ubocznych przyjmowania leków przeciwbólowych. Leczenie bólu pleców powinien prowadzić fizjoterapeuta z odpowiednią wiedzą i pewnym doświadczeniem. Zaangażowany specjalista wysłucha dokładnie pacjenta, zbada i dopasuje najskuteczniejszą metodę leczenia, w zależności od schorzenia i przyczyny dolegliwości.

Najczęściej stosowane metody – leczenie bólu pleców

Metod stosowanych do zwalczania bólu jest naprawdę wiele – można zastosować techniki masażu leczniczego, terapii manualnej, w tym  igłoterapię czy też krioterapię. Techniki te powinny działać zarówno na ból czasowy, który pojawia się nagle i uniemożliwia nam funkcjonowanie, jak też można je stosować je przy przewlekłym bólu pleców. Objawy bólowe pleców często towarzyszą schorzeniom reumatycznym, zapaleniu nerwów lub chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa. Mogą towarzyszyć także innym, z którymi na pierwszy rzut oka trudno je powiązać. Przy uporczywym, stałym lub nawracającym bólu zawsze warto udać się wcześniej do lekarza, który zaleci odpowiednie badania. Czasem pozwolą one określić przyczynę i zastosować odpowiednie leczenie bólu pleców, przy którym fizjoterapia może spełnić funkcję wspomagającą. Wtedy też fizjoterapeuta ma ułatwioną pracę, wiedząc, który obszar pleców poddać rehabilitacji według zaleceń lekarza. Jeśli lekarz pomimo wykonania badań nie może określić pochodzenia dolegliwości bólowych, jako widocznych zmian w obrazie danego fragmentu ciała, to jeszcze nie koniec możliwości. Fizjoterapeuci stosują różne, stare i sprawdzone metody własnych badań i często potrafią ustalić trudną do znalezienia przyczynę objawów bólowych.

Czasami ból pleców ustępuje szybko, innym razem może nas gnębić przez tygodnie lub nawet miesiące – ważne jest w każdym przypadku szybkie działanie, tak aby schorzenie, któremu towarzyszy ból pleców nie przeszło w fazę choroby przewlekłej.

Leczenie bólu pleców w wykonaniu Marka Gapińskiego - fizjoterapeuty

Interesujące doniesienia ze świata na temat terapii manualnej

Leczenie bólu kręgosłupa

Leczenie bólu kręgosłupa ze względu na powszechność problemu stanowi bardzo ważną część działalności Pracowni Treningu i Terapii Manualnej Marka Gapińskiego.
Gabinet mieści się w bardzo dogodnym komunikacyjnie miejscu, w Olsztynie, przy ul. Tuwima 26 (Galeria Warmińska).

Konsultację i sesję zabiegową można umówić bardzo łatwo – wystarczy zadzwonić pod numer 514 714 646.

Słów kilka o tym jak radzimy sobie z bólami kręgosłupa

Bóle kręgosłupa dotyczą wielu Polaków i to w bardzo różnym wieku – miewają je zarówno osoby starsze jak i bardzo młodzi ludzie. Te dolegliwości zwykle wiążą się z coraz bardziej powszechnymi w obecnych czasach zmianami zwyrodnieniowymi. Niestety, walka z takim bólem nie należy do najłatwiejszych z racji tego, że najczęściej można leczyć go tylko objawowo. Prawdziwy powód bólu kręgosłupa niestety pozostaje i po pewnym czasie znów daje nam się we znaki. Najprostszą i najczęściej niestety stosowaną metodą na leczenie bólu kręgosłupa jest sięgnięcie po środki przeciwbólowe lub plastry rozgrzewające, co większość z nas robi. Uporczywy, często powracający ból wymaga jednak leczenia przez specjalistę, który zazwyczaj zleci szereg badań, by ustalić główną przyczynę bólu. Schorzenia takie jak zapalenia w obrębie nerwów, rwa lub wypadnięcie dysku daje się dosyć skutecznie leczyć. Natomiast w przypadku trwałych zmian zwyrodnieniowych pozostaje głównie leczenie objawowe, ewentualnie ostateczność, czyli operacja

Fizjoterapia jako metoda skuteczna i bezinwazyjna

Można, a nawet trzeba, jeśli nie ma wyraźnych przeciwwskazań, wypróbować metody leczenia naturalnego, czyli fizjoterapię. Przy bólach kręgosłupa może pomóc terapia manualna, masaż leczniczy, igłoterapia, a także inne, sprawdzone formy radzenia sobie z bólem. Polecane są również techniki typowe dla medycyny wschodu, w tym akupunktura. Jest to jednak leczenie bólu kręgosłupa objawowe, a nie samej przyczyny, czyli choroby. Warto przy tym pamiętać, że bóle kręgosłupa, nawet zaleczone, w końcu powrócą, jeśli nie będziemy o siebie odpowiednio dbali. Dotyczy to szczególnie osób starszych, wśród których zwyrodnienia będą się z czasem znacznie pogłębiać. Ważne jest to, aby się nie przeciążać, nie garbić, starać się zawsze przyjmować prawidłową postawę. Polecane są również zestawy ćwiczeń z zakresu gimnastyki korekcyjnej, które można wykonywać każdego dnia, w chwili wolnego czasu.

Leczenie bólu kręgosłupa przy zastosowaniu terapii manualnej w Pracowni Treningu i Terapii Manualnej Marka Gapińskiego, Olsztyn,  ul. Tuwima 26 (III piętro w Galerii Warmińskiej, klub fitness Kinetic)

Marek Gapiński wykonuje zabiegi - leczenie bólu kręgosłupa Olsztyn (klub Kinetic)

Ciekawostki z zakresu terapii manualnej

Trener personalny

Trener personalny i wykwalifikowany fizjoterapeuta Marek Gapiński zaprasza na wspólny trening personalny. To świetna okazja do wypracowania wspaniałej sylwetki oraz podniesienia sprawności i wytrzymałości ciała.

Zadzwoń, a uzyskasz dokładne informacje – 514 714 646

Kilka słów o zwyczajach przeciętnego Polaka

Wielu Polaków nie chce i nie lubi ćwiczyć. Wybiera wieczory w fotelu przed komputerem lub telewizorem. W ten sposób mamy w kraju ogromną rzeszę teoretyków sportu, natomiast praktyką mogą poszczycić się nieliczni. Na szczęście jednak ciągle rośnie liczba osób, które odwiedzają kluby fitness i siłownie regularnie, mając na celu poprawę swojej kondycji, jak i wyglądu. W ogólnych trendach daje się jednak zauważyć prawidłowość, że po pewnym czasie można u większości zaważyć spadek motywacji, szczególnie kiedy nie widzi się w w krótkim czasie spektakularnych efektów. Nie wolno wyrzucać wtedy karnetu i rezygnować z ćwiczeń – najlepszym rozwiązaniem będzie zapisanie się na trening, który specjalnie dla nas poprowadzi trener personalny, znawca zagadnień związanych z ćwiczeniami. Zacznie się on od poznania naszych celów, zarysowania metod ćwiczeń i co ważne – rozpisania diety. Wtedy możemy mieć pewność, że efekty będą zauważalne już niedługo.

Marek Gapiński trener personalny Olsztyn, Tuwima 26 prowadzi trening

Trening personalny, czyli sposób na piękne ciało!

Trening personalny daje nam obecność kogoś, kto pokazuje jak ćwiczyć, w jaki sposób układać swoje ciało, w wyniku czego mięśnie będą maksymalnie wykorzystywane.  Pod czujnym okiem trenera zyskasz pewność, że nie przeciążymy organizmu i nie zrobimy sobie krzywdy. Dodatkowo jest to duża motywacja do ćwiczeń – musimy je wykonywać, ponieważ ćwiczenia zleca nam trener personalny – stojąc obok i zachęcając, np. przez przedstawianie korzyści. Wiele osób uważa, że w taki sposób ćwiczy im się lepiej niż w pojedynkę i na pewno jest w tym wiele prawdy. Treningi personalne są obecnie dostępne praktycznie w każdej dobrej siłowni, dlatego warto z nich korzystać. Zwykle trwają one jedną lub dwie godziny. Podczas tego czasu wykonuje się naprawdę sporą ilość ćwiczeń, bez obijania się, szukania pretekstów do odpoczynku i wymówek.
Jeśli jesteś nastawiony na efekty, a szybko tracisz chęci i motywację do ćwiczeń, to trening personalny  jest idealnym rozwiązaniem właśnie dla Ciebie!

Marek Gapiński – trener personalny Olsztyn, ul. Tuwima 26 – zaprasza!

Sprawdź ciekawostki tematyczne z USA

Trening

Trening systematyczny, okazjonalny, a może po prostu codzienne leniuchowanie?
Marek Gapiński zachęca do wspólnych ćwiczeń, bo kto może wiedzieć lepiej niż fizjoterapeuta i specjalista od treningu siłowego, kondycyjnego oraz funkcjonalnego jak duże znaczenie dla funkcjonowania organizmu oraz komfortu zdrowego życia ma codzienny trening.

Więcej informacji pod numerem 514 714 646
Nie czekaj, nie zwlekaj – zadzwoń!

Codzienny trening, czyli sposób na poprawę jakości życia!

Oczywiście wiemy o tym, że ruch i aktywność fizyczna mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Słyszymy o tym ostatnio dosyć często w mediach. Prowadzone są nawet kampanie reklamowe, mające zachęcić Polaków do ćwiczeń. Najczęściej jednak bagatelizujemy tę sprawę – tłumaczymy się zapracowaniem, brakiem czasu lub motywacji. Tak naprawdę jednak po prostu nie chce nam się ćwiczyć. Wolimy bardziej siedzieć w domu i patrzeć w telewizor lub w monitor komputera niż iść na trening. Jest jednak czas i powód do tego, aby zmienić swoją postawę. Można śmiało zagwarantować, że warto zacząć ćwiczyć, aby z czasem polubić aktywność i samemu do niej dążyć.

Jak się zmobilizować do systematycznych treningów?

Trudno jest zebrać się w sobie i kupić na przykład karnet na siłownię albo zacząć biegać wieczorami lub spokojniej – spacerować z kijkami. Jednak to właśnie takie proste działania znacznie poprawią jakość codziennego życia. Dodatkowo w miejscach wspólnego uprawiania ćwiczeń można spotkać interesujących ludzi, z którymi można się zaprzyjaźnić. Bywalcami klubów fitness nie są tylko ludzie narcystycznie zapatrzeni w swoje bicepsy. Coraz więcej zapracowanych osób właśnie w ten sposób spędza swój wolny czas, szukając jakiegoś ulubionego rodzaju całorocznej aktywności dla siebie.

Najszybciej zauważalne, pozytywne efekty

Zapisując się na którykolwiek z treningów bardzo szybko zauważyć można znaczący wzrost poziomu kondycji fizycznej i ustąpienie zadyszki w czasie wchodzenia na pierwsze piętro. Każdego zaczynają cieszyć nawet drobiazgi, ponieważ aktywność fizyczna wyzwala endorfiny, tym samym poprawia nasz nastrój. Co najważniejsze, już po miesiącu ćwiczeń da się nawet zauważyć, jak zmieniła się sylwetka. Na pewno zyska na smukłości, a mięśnie staną się wyraźniej zarysowane, co zazwyczaj połączone jest ze spadkiem masy ciała. Na koniec warto dodać, że osoby regularnie uprawiające sport cieszą się długim życiem i mniejszą podatnością na choroby. Jeśli jeszcze nie zaczęliście, zastanówcie się, czy to nie wystarczające powody, aby zacząć ćwiczyć? Potrzeba tylko nieco chęci i dyscypliny, a zobaczycie, że wkrótce ćwiczenia staną się ważną częścią Waszego życia! Nawet, jeśli naprawdę nie macie czasu to możecie wymienić auto lub autobus na rower – tyle chyba jesteście w stanie dla siebie zrobić? Z czasem przyjdzie czas na więcej. Do zobaczenia na wspólnym treningu. Marek Gapiński trener i fizjoterapeuta zaprasza na wspólny trening.

trening-olsztyn-2

Ciekawostki zagraniczne

Trening funkcjonalny

Jakie korzyści daje trening funkcjonalny?

Trening funkcjonalny z Markiem Gapińskim, wykwalifikowanym trenerem i fizjoterapeutą, to coś więcej niż tylko trening.

Numer telefonu, pod którym trener może udzielić Ci wstępnych porad i wskazówek to 514 714 646

Dla niewtajemniczonych kilka słów o tym, co kryje się pod nazwą trening funkcjonalny?
Trening funkcjonalny jest to rodzaj intensywnych ćwiczeń, dzięki którym otrzymujemy wzmocnienie praktycznie każdej partii mięśniowej. Jednak ostatecznie nie uzyskujemy przy tym zbytnio rozbudowanej masy mięśniowej. Są to ćwiczenia wskazane dla tych osób, które nie chcą mieć charakterystycznie zarysowanej, atletycznej sylwetki, ale chcą poprawić swoją kondycję i siłę. Trening funkcjonalny cechuje się tym, że polega na naśladowaniu wielu ruchów, które są przez nas wykonywane na co dzień. Z tego powodu można powiedzieć, że jest to dość prosty rodzaj ćwiczeń, poprawiających naszą sprawność ruchową i zapobiegających urazom, którym niestety możemy łatwo ulegać – nawet w domu.

Na czym polega szczególne działanie tej formy treningu?

Efekt wynika głownie z pobudzania mięśni głębokich, które przy innym rodzaju aktywności często nie są ćwiczone. Problem może jednak sprawiać tempo treningu, ponieważ jest ono naprawdę intensywne i zdziwić mogą się ci, którzy błędnie sądzą, iż są to spokojne ćwiczenia.
Można śmiało zagwarantować, że na pewno się przy nich ostro zmęczymy i będzie nam brakowało oddechu, ponieważ odbywają się w seriach po 45 lub 90 sekund. Do treningu wykorzystuje się szereg akcesoriów, takich jak: piłki, gumy, sztangi, kettle lub step, dzięki czemu bywa on bardziej urozmaicony. Z racji różnorodności ćwiczeń każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, nawet jeśli jest osobą początkującą i dopiero zaczyna swoją przygodę z treningiem. Coraz częściej trening funkcjonalny pojawia się w ofercie klubów fitness, gdzie korzystają z niego zarówno kobiety jak i mężczyźni. Wiek nie odgrywa też szczególnej roli. Jest to fajna opcja, ponieważ możemy powtarzać ćwiczenia po instruktorze i mamy dzięki temu większą pewność, co do ich skuteczności i jakości wykonania. Więcej informacji na temat treningu funkcjonalnego można oczywiście uzyskać dzwoniąc bezpośrednio do trenera.
Marek Gapiński trener treningu funkcjonalnego czeka również na telefon od Ciebie.
Po prostu zadzwoń!

Tak wygląda trening funkcjonalny Olsztyn Galeria Warmińska Niedaleko Jaroty, Pieczewo, Nagórki, Kortowo

Zagraniczne doniesienia

Fizjoterapia

Fizjoterapia – skuteczna metoda przywracania i podtrzymywania sprawności ruchowej

Zapraszamy na zabiegi z zakresu szeroko rozumianej dyscypliny, jaką jest fizjoterapia. Pracujemy z zastosowaniem wielu sprawdzonych – starych i nowych – metod.
PTiTM Marek Gapiński Fizjoterapia Olsztyn, ul. Tuwima 26.

Zapisy na zabiegi i informacje pod numerem 514 714 646

Dlaczego fizjoterapia jest skuteczna?

Fizjoterapia to ogólnie różnorodne metody lecznicze, wykorzystujące reaktywność organizmu na konkretne bodźce. Wykorzystując odpowiednio sprawdzone reakcje udaje się zatrzymać postępy choroby oraz przywrócić ciało pacjenta do ogólnej sprawności. Zabiegi fizjoterapii mają na celu również ograniczenie dolegliwości bólowych, związanych z chorobą, urazami lub postępującymi zwyrodnieniami. Fizjoterapię stosują wykwalifikowani fizjoterapeuci, którzy nie są lekarzami, i z tej racji nazywa się ich rehabilitantami.

Już w starożytności nawiązywano do tego, że poprzez odpowiednie ćwiczenia, czy też układanie ciała można otrzymać poprawę jakości życia i ustąpienie dotkliwych dolegliwości bólowych. Codzienną gimnastykę, połączoną z kąpielami i masażami, zalecał między innymi słynny Hipokrates (V/IV wiek przed naszą erą). Obecnie ten dział medycyny znacznie się poszerzył i w jego skład wchodzi wiele zabiegów, wykorzystujących różnorodne techniki lecznicze. Łączy się tu skuteczne osiągnięcia wszystkich kultur i epok.

Najbardziej znane metody rehabilitacyjne

Do najbardziej popularnych zabiegów należy fizykoterapia, czyli oddziaływanie na organizm za pomocą różnorodnych bodźców naturalnych. Ponadto bardzo dużym wzięciem cieszy się masaż leczniczy. Stosowana często jest też balneoterapia, zwaną również wodolecznictwem, wykorzystująca tak zwaną metodę leczenia wodą. Wszystkie te zabiegi trwają zwykle około godziny. Czasem wiążą się z pewną nieodzowną dawką bólu, ale zawsze można się też zrelaksować i odprężyć. Nie zawsze muszą one łączyć się z bezpośrednią aktywnością pacjenta. Fizjoterapię wiążącą się bezpośrednio z ćwiczeniami fizycznymi stosuje się raczej w przypadku pacjentów, którym należy przywrócić sprawność fizyczną. Do nich należą tacy, którzy ulegli wypadkowi lub chorują na jakąś przewlekłą chorobę. W zależności od stanu, w jakim znajduje się pacjent, czasem wystarczy jeden, dwa zabiegi w tygodniu, a czasem niezbędna jest nawet fizjoterapia codzienna.

Skąd dzisiejsi terapeuci czerpią swoją wiedzę?

Wiedza i doświadczenie, zdobyte w czasie nauki w szkołach wyższych, codzienna praktyka i dodatkowe szkolenia pozwalają fizjoterapeucie szybko i sprawnie określić przyczyny powstania problematycznych dysfunkcji. Traktując problem pacjenta całościowo można zastosować takie metody terapii, które w najszybszym czasie poprawią sprawność ruchową i pobudzą ciało do samouzdrawiania. W ten sposób szybko poprawi się komfort życia chorej osoby i odzyska ona sprawność lub powróci do aktywnego uprawiania ulubionego rodzaju sportu.

Marek Gapiński fizjoterapia Olsztyn, Jaroty, Pieczewo, Nagórki, Kortowo

Co słychać w tej dziedzinie na innych kontynentach – np. w Australii?

Rehabilitacja

Rehabilitacja narządu ruchu – im szybciej tym lepiej

Profesjonalna rehabilitacja jest właściwa dla osób w każdym wieku i z każdym problemem wad postawy i niesprawności ruchowych.

PTiTM Marka Gapińskiego Rehabilitacja Olsztyn, Tuwima 26 (w siłowni Kinetic, w Galerii Warmińskiej)
Wszystkie zabiegi wykonywane są przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę, który od pięciu lat pracuje ze sportowcami i pacjentami z problemami dotyczącymi narządu ruchu.

Informacje szczegółowe pod numerem 514 714 646

 

Rehabilitacja Olsztyn w pracowni Marka Gapińskiego Blisko z osiedli Jaroty, Pieczewo, Nagórki, Kortowo

Kilka słów o tym, czy rehabilitacja refundowana dotyczy również ludzi młodych?

Młode osoby mające problemy zdrowotne zastanawiają się często, czy mogą skorzystać z rehabilitacji, szczególnie jeśli ta miałaby być finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia? Warto zaznaczyć, że wielu lekarzy pierwszego kontaktu, jak i specjalistów, bagatelizuje problemy zdrowotne ludzi młodych, twierdząc iż młody wiek dyskwalifikuje ich wnioski i rehabilitacja się nie należy. Nie można w to wierzyć! Każdy, bez względu na wiek, ma prawo do rehabilitacji, o ile istnieją ku temu wskazania medyczne. Osoby chorujące na choroby kręgosłupa, stawów lub będące po urazach mają pełne prawo do takich świadczeń i to bezpłatnie. Są w Polsce specjalne ośrodki rehabilitacyjne specjalizujące się w leczeniu osób młodych – młodzieży i dzieci. Natomiast w tradycyjnych sanatoriach pomoc można uzyskać bez względu na wiek. Trzeba walczyć o swoje prawo do powrotu do zdrowia i przestawić argumenty lekarzowi – przecież młodzi ludzie z problemami, przykładowo związanymi z kręgosłupem, bez stałych cyklów rehabilitacyjnych, za kilka lat będą kwalifikowali się do operacji, a nie rehabilitowania! Warto we wszystkich przypadkach występowania kłopotów z uzyskaniem skierowania powoływać się na prawa pacjenta.

Czy  zabiegi rehabilitacyjne podlegają limitom?

W ciągu roku nie ma w zasadzie limitów zabiegowych. Zazwyczaj wystawia się skierowanie na 10-dniowe cykle rehabilitacyjne. Z praktyki wiadomo jednak, że więcej niż jeden raz w roku ciężko jest je uzyskać. Jeśli zaistniała uzasadniona potrzeba zastosowania większej ilości zajęć z zakresu rehabilitacji, można spróbować wykupić sobie dodatkowe zajęcia. Jednak w takim przypadku całość opłat pokrywa wtedy już pacjent. Warto jednak spróbować ponownie wybrać się do lekarza, kiedy wyniki badań świadczą o braku poprawy lub wręcz przeciwnie, wykazują iż rehabilitacja przynosi właśnie oczekiwane rezultaty. Wtedy dla polepszenia efektów można starać się o uzyskanie kolejnego, darmowego turnusu.

Czas bez rehabilitacji działa na niekorzyść pacjenta

Wiadomo jednak, że na refundowane sesje zabiegowe zapisywać się należy z dużym wyprzedzeniem. Rehabilitacja, aby była skuteczna, potrzebna bywa zwykle od zaraz. Po upływie kilku miesięcy można skorzystać z powtórzenia, a nie dopiero z pierwszych zabiegów. Należy je zastosować jak najszybciej, bo mają na celu powstrzymanie procesów degradacji mięśni, ścięgien i więzadeł oraz przywrócenie właściwej ruchomości stawów. Każdy dzień odwlekania rehabilitacji oddala osobę chorą od powrotu do pełnej sprawności fizycznej. Niektóre straty bywają wręcz nie do odrobienia. W takich właśnie przypadkach z szybką pomocą przychodzą prywatne gabinety terapeutyczne, jak Pracownia Treningu i Terapii Manualnej w Olsztynie, przy Tuwima 26.

Interesujące doniesienia z zakresu fizjoterapii