Terapia manualna, czyli skuteczny sposób na walkę z bólem
Marek Gapiński wykwalifikowany fizjoterapeuta zaprasza na konsultacje i zabiegi do Pracowni Treningu i Terapii Manualnej w Olsztynie, przy ul. Tuwima 26 (Galeria Warmińska)
Wizytę można umówić telefonicznie – wystarczy zadzwonić pod numer – 514 714 646.
Wszystkie osoby zdecydowane podjąć walkę z różnego typu dysfunkcjami, dotyczącymi narządu ruchu, znajdą tu pomoc. Dotyczy to zarówno możliwości poprawy lub odzyskania sprawności ruchowej, jak i zmniejszania i pozbywania się dolegliwości bólowych.
Terapia manualna
Ta dyscyplina medyczna jest jedną z najstarszych i najbardziej znanych metod fizjoterapii, z której obecnie korzysta również coraz większa ilość Polaków. Tak naprawdę są to zabiegi z pozoru proste, podczas których pacjent może się też czasem odprężyć i rozluźnić, zażywając relaksu. Terapia manualna często bywa rodzajem masażu, podczas którego terapeuta uciska tkanki miękkie, w tym również więzadła, ścięgna lub mięśnie. Głównym celem tej pracy jest dezaktywacja tak zwanych punktów spustowych, które powstają wskutek urazów, niewłaściwej postawy w czasie wykonywania różnych czynności, przeciążeń, itp. Właściwie wykonane zabiegi skutecznie uwalniają ciało od niepotrzebnych napięć i pozwalają pozbyć się uciążliwego bólu.
Likwidowanie i łagodzenie bólu
Właśnie z tego powodu terapia manualna okazuje się niezwykle skuteczna w walce z różnorodnym bólem. Mogą zdecydować się na nią osoby z bólami mięśni, z naciągniętymi ścięgnami lub więzadłami, a ponadto odczuwający dolegliwości bólu stawów lub kręgosłupa oraz nerwobóle. Zazwyczaj już pierwszy zabieg, trwający od 30 do 60 minut, przynosi ulgę i stopniowo łagodzi dolegliwości. Podczas masażu stosowane są techniki uciskowe i rozluźniające, dzięki czemu rezultatem jest to, że pacjent odczuwa z czasem zmniejszenie bólu. Nie jest powiedziane, że nie poczuje go wcale – czasem nie da się tego zrobić. Wraz z kolejnymi zabiegami ból stopniowo powinien ustępować. Zazwyczaj przywracana jest sprawność fizyczna i pacjenci mogą powrócić do codziennej aktywności.
Fizjoterapeuta po terapii manualnej zazwyczaj pokazuje pacjentowi zestaw prostych ćwiczeń, które pozwolą na podtrzymywanie efektów zabiegu. Można je wykonywać między kolejnymi seansami, zgodnie z zaleceniami fizjoterapeuty. Przy powrocie do zdrowia ważne są dodatkowe czynniki, takie jak unikanie przeciążania się, stresu, palenia papierosów i picia alkoholu. Nawet po ustąpieniu dolegliwości bólowych niezdrowy tryb życia może sprawić, że pewnego dnia schorzenie powróci, znów uprzykrzając nam życie.
Amerykańskie doniesienia dotyczące fizjoterapii
